Medzinárodný deň Dunaja pripomína význam rieky pre dopravu aj ekológiu. Slovensko má cez neho deväť mostov

Na Slovensku je cez Dunaj deväť mostov, dva z nich denne využije vyše 200-tisíc áut.
BRATISLAVA: Okolie rieky Dunaj
Pohľad na rieku Dunaj, Most Lanfranconi a bratislavskú mestskú časť Karlova Ves (vpravo v pozadí). Bratislava, 14. február 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík

V nedeľu 29. júna si pripomíname Medzinárodný deň Dunaja, ktorý preteká desiatimi krajinami a celkovo ho preklenujú desiatky mostov. Ako informovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS), na Slovensku vedie cez rieku Dunaj deväť mostov, z ktorých dva – Prístavný most na D1 a most Lanfranconi na D2, sú v správe diaľničiarov. Ide o kľúčové dopravné tepny, ktoré denne využíva spolu približne 200-tisíc vozidiel.

Prístavný most denne využívajú desaťtisíce áut

Prístavný most, ktorý spája bratislavské mestské časti Petržalka a Ružinov, bol uvedený do prevádzky v roku 1985. Jeho dĺžka dosahuje približne 600 metrov a denne po ňom prejde až 105-tisíc áut. NDS vykonáva na moste pravidelnú údržbu vrátane výmeny mostných záverov.

Vlani bol na ľavej strane nainštalovaný nový, tichší typ. V marci tohto roka NDS v spolupráci s Ministerstvom dopravy SR presmerovala tranzitnú nákladnú dopravu mimo Prístavného mosta, čím sa znížilo zaťaženie dopravy v centre Bratislavy. Za tri mesiace sa týmto krokom podarilo zredukovať počet prejazdov nákladných áut o 60-tisíc v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Od júna platí zákaz tranzitu aj v opačnom smere.

Most Lanfranconi prešiel rekonštrukciou

Most Lanfranconi na diaľnici D2 bol sprevádzkovaný v roku 1992. V posledných rokoch prešiel rekonštrukciou, počas ktorej boli vymenené mostné závery, vozovka, zábradlie i osvetlenie na cyklistických lávkach. Aj týmto mostom denne prechádza približne 100-tisíc vozidiel.

„Oba diaľničné mosty sú vybavené inteligentným líniovým dopravným riadením, ktoré v prípade akejkoľvek udalosti automaticky vyhodnotí riziko vytvorenia zápchy a znižuje povolenú rýchlosť niekoľko kilometrov pred potenciálne upchatým úsekom,“ uviedol podpredseda predstavenstva a prevádzkový riaditeľ NDS Rastislav Droppa, s tým, že doprava je tak plynulejšia a systém značne znižuje aj nehodovosť.

Medzinárodný deň Dunaja súvisí s podpísaním Dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja, ktorého cieľom je prispieť vzájomnou spoluprácou všetkých krajín v povodí Dunaja k zlepšeniu kvality vôd. Podpísaný bol v bulharskej Sofii 29. júna 1994. Slovensko uvedený dohovor ratifikovalo koncom roka 1997. Medzinárodný Deň Dunaja sa oslavuje každoročne v deň podpísania dokumentu od roku 2004. Sviatok podporuje Medzinárodná komisia na ochranu rieky Dunaj aj Európska únia.

Viac k osobe: Rastislav Droppa
Firmy a inštitúcie: Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky (SR)Národná diaľničná spoločnosť (NDS)

Ďalšie k téme