Mongolsko si polepšilo v rebríčku rizikovosti, Bangladéš a Senegal si pohoršili

Podľa Eximbanky to odráža dynamiku globálneho hospodárskeho a politického vývoja.
Mongolia flag waving in the blue sky
Foto: ilustračné, Getty images

Členské krajiny Konsenzu OECD na júnovom zasadnutí rozhodli o novej klasifikácii troch štátov. Mongolsko si polepšilo o jednu úroveň v rebríčku rizikovosti krajín, Bangladéš a Senegal si o jednu úroveň pohoršili. Podľa Eximbanky to odráža dynamiku globálneho hospodárskeho a politického vývoja.

Nižší deficit, zlepšený regulačný rámec

„Obchodovanie na rozvíjajúcich sa trhoch prináša potenciál rastu, ale aj zvýšenú mieru neistoty. Rizikový profil jednotlivých krajín sa pravidelne prehodnocuje, čo ovplyvňuje rozhodovanie exportérov pri vstupe na zahraničné trhy,“ uviedol námestník generálneho riaditeľa Eximbanky Pavol Tavač.

Mongolsko si polepšilo z kategórie 7 do kategórie 6 vďaka trvalej fiškálnej konsolidácii, nižším deficitom, lepšiemu riadeniu dlhu a diverzifikácii ekonomiky. Krajina posilnila devízové rezervy, znížila dlh a zlepšila regulačný rámec.

Ekonomické tlaky

Pozitívne sa hodnotí aj politická stabilita a štrukturálne reformy. Bangladéš si pohoršil z kategórie 5 do kategórie 6 pre politickú neistotu, napätie pred voľbami v roku 2026, vysokú infláciu a ekonomické tlaky. Pozitívom zostáva mierna úroveň verejného dlhu a dostupnosť externého financovania.

Senegal si pohoršil z kategórie 5 do kategórie 6 pre zvýšenú rizikovosť spojenú s vyšším verejným dlhom, ktorý dosiahol približne 100 % HDP. No krajina si udržiava silný ekonomický rast, najmä v sektore uhľovodíkov. Senegal by sa mal v roku 2025 stať najrýchlejšie rastúcou ekonomikou západnej Afriky s rastom HDP viac ako 8 %.

Viac k osobe: Pavol Tavač
Firmy a inštitúcie: Eximbanka SROECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj