Ceny starších bytov v Bratislave sa v prvom kvartáli 2025 po dva a pol roku dostali na nové maximá, pričom medziročne vzrástli o 9,18 percenta. Vyplýva to z aktuálnej správy analytikov z Bencont Investments.
Pokles úrokových sadzieb
Priemerná ponuková cena dosiahla ku koncu prvého kvartálu takmer 3 889 eur za meter štvorcový. Vývoj cien bol podľa nich podporený postupným poklesom úrokových sadzieb ako aj pozitívnym sentimentom zo strany kupujúcich.

Slováci platia za bývanie takmer najviac v Európe, zarábajú pritom omnoho menej
Cenový rast bol citeľný vo všetkých bratislavských okresoch, rástli najmä ceny kompletne zrekonštruovaných bytov a novostavieb, zatiaľ čo ceny čiastočne zrekonštruovaných a bytov v pôvodnom stave prevažne stagnovali.
Priemerná absolútna cena vzrástla medziročne o 9,3 percenta a dostala sa na úroveň 248 680 eur. Zdražovanie súviselo najmä s rastom cien za meter štvorcový, avšak celkový rast cien bol zmiernený tým, že sa v ponuke objavovali menšie byty.
Výška nájomného
Priemerná výška nájomného vrátane energií začiatkom roka stagnovala. „Medziročne si nájomné pripísalo 7,5 percenta, no v porovnaní s koncom roka 2024 zostalo na nezmenenej úrovni 17 eur za mater štvorcový,“ priblížili analytici.

Cena rodinných domov rástla v posledných dvoch rokoch pomaly
Podľa nich môže tento vývoj súvisieť s výrazne silnejším záujmom o kúpu bytu. Celkové nájomné aj s energiami priemerného bytu v Bratislave vyšlo v prvom kvartáli na 1 012 eur. Za posledné tri roky vzrástlo priemerné nájomné už o 34 percent.
„Realitný trh v Bratislave ťažil v poslednom období najviac z poklesu úrokových sadzieb, ktoré výrazne napomohli k oživeniu dopytu – aj tým, že sa priemerná úroková sadzba novoposkytnutých hypoték dostala pod štyri percentá, hoci stále patrí medzi najvyššie v krajinách eurozóny,“ uviedol hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.
Neistota v svete
Ako dodal, znižovanie úrokových sadzieb sa však môže spomaliť alebo aj na nejakú dobu zastaviť vplyvom aktuálnej ekonomickej neistoty vo svete.
„Obchodná vojna však môže ovplyvniť realitný trh aj nepriamo – napríklad prostredníctvom rizika poklesu zamestnanosti v niektorých sektoroch, čo by mohlo znížiť dopyt po bytoch v dôsledku zvýšenej nezamestnanosti,“ dodal Bruchánik. Okrem toho podľa neho existuje aj riziko vo vývoji cien stavebných materiálov, ktoré by ovplyvnili výstavbu nových bytov, ako aj rekonštrukcie starších.

Získať bývanie je čoraz ťažšie, ceny bytov vystrelili na historické maximum. Analytik priblížil ich ďalší vývoj
V oblasti nájomného trhu bude podľa Bruchánika dôležitý vývoj štátom podporovaného nájomného bývania a objem bytov, ktoré by sa takto dostávali na trh.
„V tomto smere však neočakávame taký prírastok novej ponuky nájomných bytov, ktorý by mal výraznejší vplyv na ceny komerčných nájmov,“ doplnil s tým, že výhľad realitného trhu v Bratislave zatiaľ zostáva mierne pozitívny.
Staršie byty
Pre všeobecne nižšiu cenu podľa neho zostávajú staršie byty naďalej atraktívnou voľbou vlastného bývania.

Ceny nehnuteľností v Bratislave opäť stúpli, najviac sa predávali dvojizbové byty
„Rastúci dopyt po vlastnom bývaní tak bude tlačiť na ceny bytov, pričom predpokladáme tempo rastu na úrovni okolo päť percent. Aj napriek aktuálnej stagnácii cien nájmov si myslíme, že sa ich rast obnoví, no v podstatne nižšom tempe ako za posledné tri roky, odhadom do päť percent medziročne,“ uzavrel.