Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala ministra zdravotníctva Kamila Šaška na okamžité systémové riešenie financovania mobilných hospicov na Slovensku. Podľa opozičnej strany sú tieto zariadenia, ktoré poskytujú každodennú starostlivosť pacientom v terminálnom štádiu v ich domácom prostredí, na pokraji kolapsu pre nedostatočné financovanie a neudržateľné nastavenie systému.
„Stojíme tu dnes v mene tých, ktorých hlas už nie je počuť – v mene ľudí, ktorí si želajú zomrieť doma, v pokoji, dôstojne a v kruhu rodiny. Dnes za nich hovoríme my,“ uviedla poslankyňa Národnej rady SR za SaS Martina Bajo Holečková.
Žiadosť o zrušenie limitov
Na Slovensku je oficiálne registrovaných 35 mobilných hospicov, no podľa údajov SaS reálne funguje len približne 25. Dôvodom je kombinácia nedostatku financií, chýbajúceho personálu a nastavenia systému, ktoré podľa strany nie je dlhodobo udržateľné pre poskytovateľov tejto formy zdravotnej starostlivosti.

Hospic svätej Alžbety má za sebou rekonštrukciu za viac ako milión eur
Zároveň upozorňujú, že podľa aktuálne platnej legislatívy majú pacienti v terminálnom štádiu nárok len na 16 návštev hospicového tímu, hoci ich v skutočnosti potrebujú približne dvojnásobok. Po vyčerpaní limitu sú náklady presúvané na rodinu pacienta. Tie môžu v prípade návštevy mimo pracovného času dosiahnuť aj 110 eur za jednu návštevu.
„Žiadame ministra zdravotníctva, aby tieto limity zrušil. Dôstojné zomieranie nemôže mať limit. Dnes sme svedkami situácie, že štát nepriamo núti zomierajúcich ľudí alebo ich rodiny platiť stovky eur za to, aby sa im vôbec dostalo základnej starostlivosti. To je systémové zlyhanie,“ vyhlásila Holečková.
Mobilné hospice šetria štátu peniaze
SaS zdôrazňuje, že mobilné hospice zároveň šetria štátu peniaze, keďže odľahčujú akútnu nemocničnú starostlivosť a znižujú počet výjazdov záchrannej služby. Napriek tomu im štát podľa strany prepláca len približne 40 percent reálnych nákladov a poskytovatelia opakovane upozorňujú na kritickú situáciu.

Obmedzenie prístupu k inovatívnym liekom je pre pacientov zlá správa, zamestnávatelia žiadajú stiahnutie vyhlášky
„Vyzývame ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov a aby zrušil limity na počet návštev mobilných hospicov,“ apelovala Holečková.
Širší problém
Tieňový minister zdravotníctva SaS Tomáš Szalay poukázal na širší problém v riadení sektora. „Na jednej strane vláda rozhadzuje peniaze na predražené nákupy, na druhej strane necháva zomierajúcich ľudí bez pomoci. Namiesto efektívnej zdravotnej politiky sledujeme len prázdne gestá,“ konštatoval Szalay.

Zamestnávatelia kritizujú nedostatočné financovanie zdravotníctva, žiadajú neodkladné rokovania
SaS zároveň predstavila tri hlavné piliere svojej zdravotníckej politiky, medzi ktoré patrí zavedenie pripoistenia, reforma ambulantného sektora a zabezpečenie dostupnej dlhodobej a paliatívnej starostlivosti.