- aktualizované, 20. mája, 15:53
Slovenský veľvyslanec pri OSN postupoval na rokovaní Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve pri hlasovaní o pandemickej dohode v súlade s oficiálnou pozíciou schválenou vládou Slovenskej republiky.
Slovensko sa spolu s ďalšími desiatimi krajinami, medzi ktoré patrili napríklad Poľsko, Holandsko či Taliansko, hlasovania zdržalo. Hlasovania sa nezúčastnilo 46 krajín, zatiaľ čo 124 štátov bolo za prijatie návrhu textu.
Rozhodnutie nebolo výsledkom konsenzu celej vládnej koalície
Minister zdravotníctva Kamil Šaško upozornil, že rozhodnutie nebolo výsledkom konsenzu celej vládnej koalície. Ministri za stranu HLAS podľa jeho slov s týmto postupom nesúhlasili, a väčšinu v tejto otázke presadili koaliční partneri zo strán Smer-SD a SNS. Minister zároveň ocenil, že Slovensko napokon nehlasovalo proti dohode, ale zdržalo sa, čo podľa neho ponecháva priestor na ďalšie kroky.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie prijalo Pandemickú dohodu
Minister avizoval, že rokovania o pandemickej dohode na pôde WHO budú pokračovať aj naďalej, pričom Slovensko ostáva ich súčasťou. Výsledná podoba dokumentu by mala byť známa približne o 12 až 18 mesiacov. Až potom dôjde k jej ratifikácii členskými štátmi, vrátane Slovenskej republiky. Konečný postoj k dohode zaujme vláda, Národná rada a prezident, pričom podľa ministra nebude rozhodovať nikto iný.
Minister oznámil tri iniciatívy
Minister zdravotníctva zároveň oznámil tri iniciatívy, ktorým sa plánuje v najbližšom období venovať. V prvom rade sa chce sústrediť na vysvetľovanie nepravdivých tvrdení o dohode. Podľa jeho slov pandemická dohoda nijako neohrozuje suverenitu krajín.
„Nikto nemôže nikomu prikázať napríklad povinnosť očkovať sa, či zavádzať lockdowny. To je jednoducho klamstvo,“ uviedol. Odkázal sa pritom na článok 22 textu dohody, ktorý podľa neho takéto zásahy výslovne odmieta. Jej hlavným cieľom je podľa neho zabezpečiť prístup k vedeckým poznatkom a nástrojom na efektívne zvládnutie prípadnej pandémie.
V druhej iniciatíve chce ubezpečiť zahraničných partnerov, že Slovensko si ctí fakty a vedecké prístupy a má záujem o aktívnu účasť v medzinárodnom spoločenstve. Zároveň zdôraznil podporu pre slovenských zdravotníkov a záchranárov, ktorých úsilie počas pandémie označil za mimoriadne. „Vždy budem stáť na ich strane,“ uviedol.
Komunikácia s občanmi
V treťom bode minister oznámil, že sa plánuje venovať komunikácii s občanmi v súvislosti s pandemickou dohodou. Zároveň očakáva, že splnomocnenec vlády predloží správu o manažovaní pandémie v riadnej a odbornej forme.

Minister Drucker nepodporí návrh o pandemickej dohode, podľa neho ide globálnu dohodu a nie nariadenie
Ako pripomenul, jeho prioritou je ochrana zdravia slovenských pacientov a ako zástupca strany HLAS bude naďalej presadzovať pragmatický prístup vo vláde, predovšetkým v oblasti zdravotníctva. V najbližšom týždni zároveň avizoval predstavenie novej správy týkajúcej sa liekovej politiky.
Zavádzajúce tvrdenia
Schvaľovanie návrhu tzv. pandemickej dohody na 78. Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA) v Ženeve ukázalo, že tvrdenia o medzinárodnej izolácii Slovenska boli podľa Ministerstva spravodlivosti SR zavádzajúce. Rezort tvrdí, že hlasovanie o dokumente prebehlo na základe požiadavky Slovenskej republiky demokraticky, a nie formou všeobecného konsenzu.
Podľa vyjadrení ministerstva je dôležité zdôrazniť, že aktuálne prijatie návrhu predstavuje len politické vyjadrenie vôle a text dokumentu zostáva právne nezáväzný. Jeho platnosť bude podmienená dokončením rokovaní o tzv. prílohe, ktorá má riešiť otázky prístupu k patogénom a ich zdieľania medzi štátmi.
Zásadné pripomienky k zneniu návrhu
Slovensko počas rokovaní prezentovalo zásadné pripomienky k zneniu návrhu. Týkali sa najmä prekrývajúcich sa záväzkov medzi Pandemickou dohodou a novelizovanými Medzinárodnými zdravotníckymi predpismi (IHR 2024), pričom podľa rezortu nebolo jednoznačne určené, ktoré záväzky majú prednosť a podľa akého právneho rámca majú členské štáty postupovať.

Pellegrini kritizuje odmietnutie pandemickej dohody, varuje pred izoláciou Slovenska
Slovenská republika taktiež žiadala, aby boli do textu zapracované formulácie garantujúce rešpektovanie práva jednotlivca na dobrovoľný, slobodný a informovaný súhlas pri použití pandemických vakcín a liekov, ako aj mechanizmus na rýchle odškodnenie osôb pri ujme na zdraví spôsobenej týmito produktmi.
Postoje naprieč politickým spektrom zostávajú rozdelené
Postoje k pandemickej dohode naprieč politickým spektrom zostávajú rozdelené. Strana SMER – SSD dohodu rázne odmieta a tvrdí, že ohrozuje národnú suverenitu a právnu istotu Slovenska.
Opozičná SaS kritizuje rozhodnutie vlády, žiada demisiu ministra Šaška a upozorňuje na odborný konsenzus v prospech dohody. Strana Demokrati vyzvala prezidenta, aby využil svoju právomoc a v prípade potreby rozhodol o pripojení Slovenska k dohode aj bez súhlasu vlády.
Prezident Peter Pellegrini označil rozhodnutie vlády za nezodpovedné a varoval pred izoláciou Slovenska a stratou prístupu k vedeckým poznatkom. Naopak, Asociácia súkromných lekárov SR a Slovenská akadémia vied podporujú prijatie dohody a zdôrazňujú, že dokument nezasahuje do suverenity štátov a vychádza z vedecky overených údajov.